Maardu dekennaal

Etenduskunstnikud

Anumai Raska

Anumai Raska

Anumai Raska (1997) on etenduskunstnik ja tantsija, kes õpib Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias näitleja erialal. Raska peamiseks loomevahendiks on keha, mis omab isiklikke kogemusi ja mälestusi, kuid on siiski füüsiliselt tehniline. Tema loomingu sõlmpunktiks on olnud reeglistik, mille inimene endale seab. Raskat köidab indiviidi suhe ümbritsevaga, selle eest kantav vastutus ning selles leiduv üksindus. Anumai on kolm aastat kureerinud tantsu- ja performance-kunsti sündmust Battlejämm ning tema viimane lavastus oli “raska/unt/unt/raska”. Etendajana on ta kaasa teinud mitmetes töödes, sealhulgas näiteks Keithy Kuuspu “Läbi kukkumises”, Ruslan Stepanovi ja Artjom Astrovi “Performance STL-is” ja Lawrence Malstafi “SHRINK 01995”.

Jette Loona Hermanis &
Johhan Rosenberg

Jette Loona Hermanis (1997) on eesti ja läti verd etenduskunstnik. Ta on lõpetanud koreograafia eriala Amsterdami kunstikoolis SNDO. Hermanis pälvis koos Johhan Rosenbergiga Eesti teatri auhindade 2022. aasta tantsuauhinna lavastuse “Eden Detail” eest. Tema töö igaveseks saatjaks on müstiline transtsendentsus ühes igatsusega väljendada afektiseisundit. Tugevalt digiajastust mõjutatuna on Hermanise materjalil karjuv tung enese tsentraliseerimise ning online-minapildi raiumise järele, mis eksponeerib tundelisi narratiive enesest ja eksistentsist.

 

Johhan Rosenberg on vabakutseline kunstnik, kes tegutseb tantsu ja etenduskunstide valdkonnas. Tema tööd otsivad avastamata alasid varjatud ruumidest, leides uusi vaatenurki sinna peidetud ja hanguma jäetud teemadele. Johhan uurib keele ja identiteedi olemust, mis on aluseks ümbruse loomise protsessis. Toore sõnavara ja mängulisuse kaudu kasutab ta keha, teksti ja heli – kohtumiseks ühtses teadmuses. Ta on lõpetanud 2020. aastal Amsterdamis (SNDO) koreograafiaõpingud ning on esitanud oma töid Amsterdamis, Moskvas, Haagis, Peterburis, Berliinis ja Tallinnas ning osalenud mitmetes rahvusvahelistes projektides nii tantsija kui dramaturgina. Koos Jette Loona Hermanisega pälvis ta lavastuse “Eden Detail” eest 2022. aastal Eesti teatri auhindade tantsuauhinna.

Keithy Kuuspu ja
Liisa Saaremäel

Keithy Kuuspu (1994) on etendus- ja tantsukunstnik, kes keskendub oma loomingus reaalsuse tähendusele ja selle piiride uurimisele, toetudes inimloomusele, argistele struktuuridele ja ühiskonna suhtele üksikisikuga. Tema fookus on protsessil ja sellega kaasneval eneseloomisel. Kuuspu on lõpetanud Balti Filmi- ja Meediakooli koreograafia õppekava (BA) ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide õppekava (MA) ning omandab parajasti magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonnas. Juunis 2021 esietendus Sõltumatu Tantsu Laval Keithy lavastus “Läbi Kukkumine”. Kunstniku viimaste tööde hulgas on näiteks etendaja roll Semper/Ojasoo/Veronesi lavastuses “72 päeva” (EMTA) ning Jarkko Partaneni ja Anni Kleini lavastuses “Fluids” (WAUHAUS, STL).

 

Liisa Saaremäel (1992) on eesti etenduskunstnik. Tema loomingu keskseks teemaks võib lugeda ühiskondlikku kooseksisteerimist indiviidi vaatepunktist, milles mängib olulist poeetilist rolli kokkusurutud ruum. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia näitleja erialal (BA) ning omandanud kaasaegse etenduskunsti (CPPM) õppekavas magistrikraadi. Ta on praktiseerinud kutselise näitlejana aastatel 2016-2020 Eesti Draamateatris ning hetkel vabakutselise etenduskunstnikuna nii Eestis kui välismaal. Hiljuti lõi Liisa koostöös Keithy Kuuspuga ARS Kunstilinnakus lavastuse “Body Slam/Ihu Ramm” (2022) ning osales Semper/Veronesi/Ojasoo lavastuses “72 päeva” (2022) etendajana.

Unholy Trinity

Unholy Trinity: “oleme kolm kõike keskpäraselt oskavat kunstnikku, kes ei kohku millegi ees. Julgeme ja tahame proovida seda, mida varem ei ole proovinud, julgeda seda, mida pelgame, tõmmelda, et mitte end korrata ja kogeda selleks, et jagada. Getter Jaani ütleb: “Elu on teater!” ja meie kirjutame alla. Kui mitte tantsijad, siis vähemalt varsti paberitega tantsuõpetajad. Unholy Trinity on oma maja ehitanud eˉlektroni festivalil “Nature as Magic”, pidu ja sünnipäeva pidanud “Made in Estonia maratonil”, välja andnud oma raamatu performatiivses raamatupoes “Kausaal” ja merch-i tootnud elustiilifestivalil “Kasaganaan”. Unholy Trinity dream team-i kuuluvad Annabel Tanila, Daniela Privis ja Kärt Koppel.”

Siim Elmers & Mait Vesker

Siim Elmers (1997) on kunstnik ja vaimne filantroop, kes ehitab oma teosed üles motiividele oma isiklikest kogemustest. Hiljuti on Elmers töötanud peamiselt video meediumis, kuid ikka ja jälle võib teda kohata ka saviga töötamas. 2017 aastal pärjati Elmers Noore Skulptori Preemiaga. 2021. aastal toimus Tartu Kunstimajas tema esimene isikunäitus “Seniit”. Sel aastal on ta osalenud grupinäitusel “Uusaastalubadus”, mis toimus vestlusrakenduses Telegram, ja teinud kaastööd Avaliku Sabotaaži Liidule.

Mait Vesker (1993) on omandanud ajaloo bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolis, misjärel otsustas kunstiga tegelema hakata ja astus TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiasse lavastaja erialale. Enda tegemisi võtab ta kokku sõnadega “stand-up with extra steps” – teisisõnu on nalja tegemine ja trollimine tema tegemiste kindlad ühisnimetajad. Mait on asutanud oma kebabibrändi, mille ehtsus on senini paljudele arusaamatu. Igal pühapäeval teeb Vesker Ypsiloni Twitchis saadet “Maiduk Lifecoach”, kus teda külastavad erinevad pooleldi-avaliku elu tegelased, keda ta nõmedate küsimustega pinnib. Lähiajal annab ta Maiduki nime alt välja ka mõned muusikapalad ja sel suvel saab näha Maiduk Lifecoach show’d (Kauplus Aasias 16. juuni). Lisaks on Vesker multidistsiplinaarse häguprojekti Avaliku Sabotaaži Liit üks asutajatest. Mait ei piira end ühegi distsipliiniga, sest ta on aru saanud, et see oleks endale valetamine, kuna teda ei huvita ainult üks asi. Tema väljunditeks on podcastid, muusika, videosketšid või antud juhul kujutav/etenduskunst.

Liisbeth Horn

Liisbeth Horn (1997) on kaasaegne inimene, kes tegeleb ajatute teemadega ja otsib vastuseid, mille olemasolul pole mingit tähtsust. Ta on teinud töid nii lavale, näituseruumi kui ka internetiavarustesse. Horni viimasteks töödeks on elektron.art-i produtseeritud mitmeosaline interdistsiplinaarne kunstiteos “Avaliku Sabotaaži Liit” (2022), võlts-interaktiivne performance “Grinder” chat’inäitusel “Uusaastalubadus” (2022), tõejärgne lavastus “Tõde ja õigus” (2021), ruumiinstallatsioon EKA magistrantide näitusel “Teine vaatus” (2021), performatiivsed, kaasavad ja installativsed teosed näitusel “See sinine maja Baeri tänaval” (2021), vooglavastus “Save Alex” rahvusvahelisel festivalil “Spooky Action at a Distance” (2020).

Muusikud

JohnnyDebiil

JohnnyDebiil on 17-aastane Tallinna muusik, kes segab kokku eksperimentaalset elektroonilist muusikat ja punkrokki. JohnnyDebiil on asutanud kunstikollektiivi “Punase tänava grupeering”, mille eesmärk on pakkuda toetust inimestele eri kunstivaldkondadest ja mille kollektiivi kuuluvad ka girlslugg ja HOSTILE, kes on JohnnyDebiili põhilised koostööpartnerid muusikamaastikul.

Svet Nureka

Svet Nureka on Tallinnast pärit avant-synth pop / new-wave projekt, mis on inspireeritud nõukogude utoopia lagunemisest, 80ndate Briti underground muusikaskeenest, Neue Deutsche Welle’st ja 1920ndate vene futuristlikust luulest. Bänd andis oma esimese kontseptuaalse kontserdi Peterburis 2018. aasta jaanuaris ja on toetanud Drab Majestyt Eesti tuuril 2019. aasta aprillis. Samal aastal tegi Svet Nureka koostööd visuaalkunstnik Fuji Hoffmanniga, kes pakkus bändile unikaalseid analoog-psühhedeelseid visuaale. Bänd andis 2018. aastal välja kassetilindi ja kaks samal aastal filmitud muusikavideot. ”Svet Nureka” on ka Eesti internetipõhise raadio Ida Raadio Ilya Bogatyryovi juhitava raadiosaate nimi.

Elina Masing

Valge Tüdruk on sõltumatu vabakutseline etenduskunstnik. Ta minevik on akadeemiline, kuid nüüd on Tüdruku kunst kasvanud provokaatsiooniks, mis tõstatab vastuolulisi ja aktuaalseid küsimusi. Ta muusika laveerib art-popist keeltevahelise räpini, hiphopi biitidest aeglaste poeetiliste jämmideni, kodukootud post-interneti helidest konkreetse teknoni. Valge Tüdruku karjäär algas undergroundis tuntud bändi 5HORSES koosseisus, mille tuntuimad lood olid “Antonina” (2019) ja “Canada” (2019). 2020. aasta sügisel avaldas Tüdruk debüütsingli “Tra pls”, mis räägib provokatiivselt valgest privileegist. Valge Tüdruk armastab publikut üllatada meeldejäävate esinemistega, millel kuuleb alati ka seni avaldamata materjali.

KEETAI

KEETAI ammutab inspiratsiooni industriaalskeene staaridelt nagu Swans või Cremation Lily, jätkates traditsiooni, kuid laienedes ka väljaspoole, tuues sisse elemente žanritest nagu techno ja deconstructed club. Lugudesse on põimitud müstilisus: see paneb end lõksus tundma ja kutsub (või pigem suunab) sellest lõksust väljuma. KEETAId kuulates on raske mitte uppuda pöördelistest stseenidest koosnevasse üpris visuaalsesse kogemusse – alates rituaalsest matusest kuni kõrgelt arenenud lennuväe lahinguni.

Andres Lõo

Andres Lõo tegutseb muusiku ja produtsendina hilistest 90ndatest – seni tuntud bändidest Faun Racket, Luarvik Luarvik, Opium Flirt ja Holy Motors. Labelite Sex Tags Amfibia, Laton, Acido Records, Vitamiin Loft all ilmunud muusika kõrval keskendub Lõo mitmekesisele soolole, peamiselt omaenda Phantom Platform labeli alt. Lõol on oma show, Fantoomraadio, IDA raadios.

Internet Cafe

Internet Cafe – sündmuste sari, plaadifirma ja kogunemiskoht.

Ekraanitagune maailm on viimaste aastakümnetega vallutanud meie kollektiivse teadvuse, ning veebikultuur on läbi segunenud ja killustunud lõpututeks subkultuurideks ja kommuunideks. 

Internet Cafe esindab nendes interneti sügavikkudes tekkinud klubimuusika liikumisi, kus žanr ei ole ammugi oluline ning kus tugevalt vastanduvad emotsioonid, tempod ning rütmid kohtuvad.

DJ-setid on alati absurdsed, tohutult lõbusad ja värskest energiast laetud ning pidu valitsev atmosfäär on eranditult positiivne ja avatud.

Analogue Quattro

Four friends from Sillamäe playing experimental music on synths. The music is born during performance, out of freeform electronic improvistaion.